Dr.Orhan Fındık Covit 19 bilgilendirmesi yaptı

0

Toplum olarak son sekiz, dokuz aydır yaşamakta olduğumuz süreçte Covid-19 salgını yüzünden zor günler geçirdiğimizi soyleyen Doktor Orhan Fındık, önümüzde üç, dört aylık kritik bir süreç olduğunu söyleyere bilgilendirme yaptı.

İlk etapta asıl toplumsal izolasyonun uygulanması gereken, ekonomik zorluklar yaşayan vatandaşlarımız ve aileleri olduğunu söyleyen Fındık, “Hepimizin çevresinde de bağlantılı olduğu vakıflar, hemşehri dernekleri, sivil toplum destekçileri, yardım kuruluşları, sanayi, ticaret, esnaf, gibi meslek örgütleri de mevcut durumda. Mümkün olduğunca bir araya gelip, topluma umut ve güven verecek bir çekirdek kadrolar oluşturulabilirse, bürokratik engelleri arkamızda bırakarak, gerçek ihtiyaç sahiplerine bu pandemi sürecinde büyük destek olabiliriz”dedi.

Fındık bilgilendirmeye şöyle devam etti;

“Bir diğer önemli hususta, aşının erişebilirliği ve herkes tarafından uygulanması. Aşının ocak ayının ortasında uygulanmaya başlaması ve ikinci doz aşıların kullanımı ile beraber, mart ayının başlarında sonuçlarını yavaş, yavaş bize göstericek. Ama önümüzdeki kış aylarında hastalanmamalıyız. MASKE-MESAFE -HİJYEN bizim için çok önemli. İzolasyonun önemini unutmamalıyız. Özellikle altmış yaş üzeri büyüklerimize daha çok önem veriyoruz. Toplumumuzda elli yaş üzeri; tansiyon, şeker, kronik bronşit, astım ve kanser hastalıkları her geçen gün artış göstermektedir. Ve bu durum neyazık ki ölüm oranlarını da arttırmaktadır. Ben hayatım boyunca günlük bu kadar ölüm haberi duymadım. Ülke genelinde ise 200- 250 ölümle karşılaşıyoruz. Dünya genelindeki pandemi kayıplarını düşününce; savaşlarda bile bu oranlara ulaşmadığımız bir gerçek. Netice de riskli yaşlardaki büyüklerimizi kaybetmek istemiyorsak, özellikle onların mutlaka aşıyı olması gerekiyor”

“Ailemizden toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düşüyor. Tüm vakıflarımıza, derneklerimize, belediyelerimize, tüm partilerimize, insan, fikir, düşünce ayırmadan toplum sağlığı adına hep beraber hareket etmek düşüyor. Hepimiz mücdale edersek bunu başarabiliriz. Bu süreçte ‘’ORTAK SES’’ çıkarabilirsek, birlikte yaşadığımız topluma da en büyük iyiliği yaparız, ‘’UMUT AŞILARIZ.’’ Çocuklarımız, gençlerimiz ve geleceğimiz için ‘’UMUTLAR YEŞERTİRİZ.’’ Bizim daha fazla bölünmelere değil; sağlık gibi ortak değerler için mutlaka birleşmeye ihtiyacımız var. Bunu başarabilirsek ilerde karşılaşacağımız hem yerel, hem de ülke bazındaki her sorunla kolaylıkla mücadele ederiz. Ama unutmayın bunu hep ‘’BERABER’’ yaparsak ‘’BAŞARABİLİRİZ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here