Enerji Gençlik ve Spor Kulübü Sahibi İlknur Pala;“Amacımız, Cimnastik’te  Türkiye’de marka olmak”

0

Anaokullarda ve Büyükşehir Belediyesi’nde cimnastik eğitmenliği yaparken velilerin ısrarı üzerine kendi kulübünü açan  Enerji Gençlik ve Spor Kulübü Sahibi İlknur Pala, özellikle okul öncesi çocuklara spor mantığını yerleştirmek, mutlu ve özgüveni yüksek başarılı çocuklar yetiştirmek  ve Türkiye’de marka olmak istediğini söyledi.

Kulübü 2016 yılında velilerinin desteği ile kurduğunu söyleyen İlknur Pala, “Kocaeli’ne geldiğimden bu yana anaokullarında ve Büyükşehir belediyesinde cimnastik eğitmenliği yapıyordum. Gerçekten iyi olan çocukları farklı kulüplere yönlendiriyordum ancak gittikleri kulüpte mutlu olmadıklarını bana ‘keşke siz bir kulüp açsanız’demeye başladılar. Bu söylemler çok artınca kulüp açmaya karar verdim.”

‘Amacım Türkiye’de marka olmak’

Amacının sağlıklı, mutlu, özgüveni yüksek ve başarılı çocuklar yetiştirmek olduğunu vurgulayan İlknur Pala, “Özellikle okul öncesi çocuklara spor mantığını yerleştirmek, Türkiyede bir marka olmak. Özellikle küçük yaş grupları hedef kitlem. Onların yeteneklerini keşif etmek ve doğru yönlendirmek. Çocuklara her ay gelişimlerini takip etmek amaçlı testler uyguluyoruz ve bunları velilerle paylaşıyoruz. Her çocuk bence vücut ve kas yapısına uygun spor yapmalı ve doğru yönlendirilmeli. Özellikle büyük yaş gruplarımızı belirli esneklik ve kuvveti kazandıktan sonar  testlerin sonuçlarına göre veliyle konuşup yönlendiriyoruz.  Enerji Cimnastik kulübünde; küçük yaşlar için hareket eğitimi, 5 yaştan itibaren temel eğitim, özel grup,alt yapı ve yaş grupları yarışmacı grup çalışmalarımız var. Bu gün Kocaeli’nde 15- 17yaş katagorisinde cimnastik yapan sporcular kulübümüz bünyesinde spor yapmaktadır. Bu çocuklarımızla hedefimiz Milli takım. Neredeyse hergün ortalama 3 saat antrenman yapıyoruz” dedi.

Spocularla iyi iletişim içinde olmak gerektiğini de söyleyen Pala, “Başka bir kulüpten ailemize katılan bir sporcumun velisi  ‘Hocam ,çocuğum ilk defa mutlu, ilk defa evde antrenmanlardan basediyor. Anladım ki anne baba olan antrenörlele çalışmak farklıymış çocuklara yaklaşımınız, üzerlerindeki etkiniz konuşma tarzınız çok önemliymi,ş ‘’ bu beni çok mutlu etmişti. Şunun bilinmesi gerekir çocukları, insanları sevmeyen hiç kimse bu mesleği yapamaz, Bu noktada çok şanslıyım bizimle çalışan tüm antrenörler  deneyimli ,saygın, işine saygı duyan ve insane değer veren bireyler.Düşünün çocuklar salona girince çıkmak istemiyorlar. İşte bu benim için çok önemli” dedi.

Devletin spor politikasını değiştirmesi gerektiğni söyleyen Pala, “Özellikle eğitim noktasında aktif sporcuların antrenman yapabilecekleri bir uygulama gelmeli yoksa birçok dalda sporcu yetişmeyecek.  Son dönemlerde bakıldığında çocuklara yönelik bir çok yer açıldı. Bu noktada velilerin şunu unutmaması lazım. En değerli varlığınız olan çocukllarınızı kime emenet ediyorsunuz. Kesinlikle antrenörlerin eğitim alıp almadıklarına,belgelerinin olup olmadığına bakmalılar.Antrenörlerin çocuklarına davranış tarzlarına,  çünkü  olumsuz tavırlar ileride ciddi yaralar bırakabilir.Cimnastik sporun anasıdır hangi branşı yaparsanız yapın içinde cimnastik barındırır bu sebeple doğru yerde doğru antrenörle doğru eğitim alarak çocuk spor hayatına başlamalı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here