Erasmus öğrencileri ağırlandı

0

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “Sharing European Treasure / Avrupa Hazinelerinin Paylaşımı” isimli Erasmus+ projesi kapsamında Polonya, Fransa, Romanya, İspanya ülkelerinden 23 öğrenci ve 10 öğretmen kültürel hazinelerin paylaşımı konusunda İzmit Türkan Dereli İlkokulu’nda okulunun öğretmenleri ve öğrencileri tarafından misafir edildi.

Proje kapsamında öğrenciler bir hafta boyunca derslere girerek ülkemizdeki eğitim sistemleri ve ders işleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi oldu. Öğrenciler dersler bittikten sonra da kentin tarihi ve turistik yerlerini gezerek kültürel aktivitelere katılma imkanı buldu. 1 hafta süresince öğrenciler ailelerin evlerinde beraber kalarak onlarla birlikte kültürel bir bağ ve arkadaşlık oluşturdu. Toplamda 33 kişinin katıldığı 1 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmen ve öğrencilere sertifikaları törenle takdim edildi.

Proje hakkında bilgi veren Türkan Dereli İlkokulu Müdürü Alper Yazıcı, Erasmus+ Okul Ortaklıkları projeleri öğretmen ve öğrencilerimizin gelişimi için çok önemli bir fonksiyon oluşturmaktadır. “Sharing European Treasure” başlıklı projenin kültürel miras alanında hazırlandığını belirterek, kültürel mirasın bir toplumun üyelerine ortak geçmişlerini anlatan, aralarındaki dayanışma ve birlik duygularını güçlendiren bir hazinedir”dedi.

Yazıcı, “Avrupa Birliği Erasmus+ projelerinin, eğitimde kaliteyi artırmak, kültürler arasında etkileşim sağlamak, kültürel değerleri ve kültürel mirası paylaşmak, Avrupa’daki okulların eğitim, bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak, bu birikimlerin paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, öğretmenlerimizin yeni öğretim metotlarını yerinde inceleyerek elde ettikleri kazanımları okullarında uygulamak büyük bir fırsat oldu” dedi.

Uluslararası projelerin hem öğretmenler hem de öğrencilerin eğitimlerinde kalitenin ve ufuklarının artmasına vesile olacağını da söyleyen Alper Yazıcı, “Erasmus+ projeleri sayesinde pozitif bir okul iklimi oluşturmayı amaçlamakta ve bu sayede okulumuzdaki öğrencilerimizin başarı oranlarını yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Yerinde yaparak yaşayarak öğrenmek, tanımak, tanıtmak ve bu birikimleri diğer paydaşlara aktarmak bu projelere ilginin artmasını sağlayacaktır. Projelerin verimli olabilmesi adına öğretmen, öğrenci ve velilerle birlikte koordineli çalışıyoruz. Türkan Dereli İlkokulu’nu proje merkezi haline getirmek için 2020 çağrı dönemine ekip halinde hazırlıcağız”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here