Laparoskopik Çocuk Fıtığı Ameliyatı

0

Özel Marmara Hastanesi’nden ilk

Çocuklarda en sık görülen kasık fıtığı ameliyatı Özel Marmara Hastanesi’nde başarıyla gerçekleştirildi.

Çocuklarda en sık görülen cerrahi hastalık olduğunu söyleyen Çocuk Cerrahisi Op.Dr. Ufuk Şenel, “Çocuk fıtıklarının hem oluşumu hem de tedavisi erişkinlerden farklıdır. Yapılan ameliyatlarda erişkinlere yapılan ameliyatlardan tamamen farklıdır ve çocuk cerrahları tarafından yapılmaktadır.

Çocuklarda fıtık doğum öncesi anne karnında kasık kanalının açık kalması nedeniyle oluşur. Erkek çocuklarda daha sık görülmekte ve fıtık içine bağırsaklar girmektedir. Kız çocuklarında fıtık daha nadir olmakta ve fıtık içerisine bağırsaklar veya yumurtalıklar girmektedir”dedi.

Fıtık içerisine giren organlar boğulmasın diye genellikle ameliyatlar olabildiğince hızlı yapıldığını da vurgulayan Op.Dr.Ufuk Şenel, “Yıllardır kasık kanalı üzerinde yapılan bir kesi ile fıtık ameliyatı çocuklarda yapılmaktadır. Ancak son yıllarda teknolojinin gelişmesinin sonucunda kameraların ve aletlerin çok incelmesi çocuklarda da kapalı ( laparoskopik ) ameliyat yapılmasına olanak vermiştir. Laparoskopik ameliyatta göbek içinden bir kamera ilerletilmekte başka hiçbir kesi yapılmamaktadır. Hastanın ameliyat olduğuna dair hemen hemen hiç iz kalmamaktadır . Ayrıca ameliyat kesisine bağlı ağrılarda olmadığı için hasta daha rahat bir ameliyat dönemi geçirmektedir. Hastanemize başvuran 7  yaşında hastamıza da laparoskopik fıtık ameliyatı yapılmış ve ameliyat sonrası 3  saat sonra taburcu edilmiştir. Hastada göbek içerisinde olan bir kesi dışında hiçbir kesi ve iz yapılmamıştır. Ameliyat yaklaşık 15 dakika sürmüş olup başarı ile sonlandırılmıştır”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here