TEV Kocaeli, ‘Hala yardım bekleyen binlerce öğrenci var’ Haydi desteğe !

0

Her yıl 7 bin öğrenciye burs sağlayan Türk Eğitim Vakfı,.bu yıl pandemi nedeniyle burs verdiği öğrenci sayısını 7 bin 500’e çıkadı. Vakıf, zorluklarla geçen 2020 yılı boyunca bağışçıları ve destekçileri sayesinde binlerce gencin eğitim hayatına katkıda bulundu. Ancak hala binlerce öğrencinin desteğe ihtiyacı var.

Bu ihtiyacın özellikle pandemi dönemi daha da arttığına dikkat çeken TEV Kocaeli Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Derya Kurt, “Pandemiden dolayı eğitimlerini uzaktan sürdüren, bilgisayarı olmayan, internete erişimde sıkıntı yaşayan öğrencilerimizin bu durumu sosyal ve ekonomik hayatlarını olumsuz yönde etkilemeye devam edecek. Böyle bir ortamda daha fazla çocuğumuzun eğitim imkanına kavuşabilmesi için herkesi destek olmaya davet ediyoruz.” dedi.

TEV korona döneminde bağışçılarını yalnız bırakmadı

Vakıf olarak pandemi sürecine girerken önce sağlık dediklerini ve ileri yaş bağışçılarının sağlığı ve ihtiyaçlarını çözümlemek için hareke geçtiklerini söyleyen Derya Kurt, “Türkiye genelinde yaşayan 653 hibe ve vasiyet bağışçımız var.  Hepsini düzenli olarak aramaya özen gösteriyoruz. 14 ilde TEV şubesi var. Şubeden temsilci arkadaşlarımız, genel merkezden yönetici arkadaşlarımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz bağışçılarımızı tek tek arayarak ilgileniyor, hal hatırlarını soruyoruz. Ankara’daki Sedef Ölçer Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdumuzun kapılarını Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanlarına açtık. Türkiye’de yaşayan insanların çok önemli bir erdemi var: Yardımseverlik. Bu sayede zor zamanlarda kenetlenebiliyor ve büyük güçlükleri aşabiliyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki, herkes bir umut ışığı yakabilir.” diye konuştu.

Korona Kahramanlarına Vefa Fonu ile 200’e yakın çocuğa burs desteği

TEV, pandemi döneminde bizim için sevdiklerini arkada bırakarak bu mücadelenin ön saflarında yer alan ve maalesef virüs sebebiyle hayatlarını kaybeden tüm sağlık çalışanları kahramanlarımızın çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmaması için “Korona kahramanlarına destek, çocuklarına gelecek” sloganıyla ‘TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu’nu hayata geçirdi. Bu süreçte KAHEV’le güçlerini birleştirdiklerini söyleyen Derya Kurt, ““Bizim gibi tüm eforunu ihtiyacı olan gençlerin eğitimine destek vermek için sarf eden Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı’nın (KAHEV) aynı amaca hizmet eden kıymetli girişimlerinin yer aldığı “Emanetiniz, Emanetimizdir” projesiyle güçlerimizi birleştirdik. Beraberce çocuklarımızın eğitim hayatlarında yanında olacağız. TEV olarak korona döneminde virüse yakalanarak vefat eden herkesin çocuğuna ihtiyaç kriterleri gözetilerek destek vermek üzere projemizi büyüttük. Bu doğrultuda virüs sebebiyle vefat eden bireylerin ihtiyaç sahibi çocuklarının başvurularını ayrıca değerlendiriyoruz. Pandeminin devamıyla ilişkili olarak 2021 yılı boyunca öğrencilerimiz burs başvurularını yapabilecekler. Kurumlar ve bireylerin projemize desteğiyle fonumuz bugün itibarıyla 6 Milyon TL’yi aştı. 2020-2021 öğretim yılında 200’e yakın korona mağduru çocuğumuza burs desteği vereceğiz ve eğitim hayatları boyunca yanlarında olacağız.” diye konuştu.

TEV Vasiyet Bağışçısı Seha Okuş: ‘’Eğitim Eğitim… Bu zor günlerden başka çıkış yolu yok’’

Pandemi döneminde TEV’e vasiyet bağışında bulunan Seha Okuş, yaptığı bağışla yeni nesillere duyduğu güveni ve eğitimin önemini şöyle anlattı:‘’Atatürk’ü, ilkelerini, böyle muhteşem kumandanın liderin yarattığı cumhuriyeti, kurtuluş savaşını, bu cennet vatanı gençlerimize emanet ettiğini her fırsatta tekrarladım. Uzun zamandır düşündüğüm bağış için de genç yetenekleri okutan, gençlerin istikbalini hazırlayan Türk Eğitim Vakfı aklıma geldi. Cenazelerde de bağışımı TEV’e yapardım. Oradayken dünya malı gerçekten dünyada kalıyor derdim. Peki geride ne kalacak, kalacaklar o zaman işe yarasın. Açıkçası pandemi hadiseleri olunca harekete geçtim. Bir anda evlere kapandık. Hayatlarımızı sorguladık. İşinize giderken, eve yetişmeye çalışırken, dostlarınızla vakit geçirirken, dışarıda yemek yerken,  çarşı pazar alışverişi yaparken hayatın bu telaşlı akışında düşünemiyorsunuz. Sanki bunlara hiç lüzum kalmadı bir anda… Şimdi değilse ne zaman dedim ve bağışımı yaptım.  Gazetedeki ilanla TEV’le görüştüm. Hemen ilgilendiler. Kapıma kadar gelip beni hem doktora hem notere götürdüler, defalarca telefonla bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordular. TEV’e bağışımı yaptıktan sonra, çok şükür bu işi yaptım, tamamladım dedim. Sanki uzun zamandır bir yüküm vardı ve hafifledim gibi oldu. Eğitim Eğitim… Bu zor günlerden başka çıkış yolu yok. Bu ülkenin daha göreceği güzel günler var, aydınlık günler var bu da yeni nesiller sayesinde olacak.’’

TEV’e vasiyet yolu ile nasıl bağış yapılır?

Türk Eğitim Vakfı’na bağış yapmak isteyen kişi, sağlığında düzenleyeceği vasiyetname ile herhangi bir malını (taşınır/taşınmaz mallar, bankadaki mevduat ve kıymetler) veya tüm mal varlığını vakfa bırakabiliyor. Vasiyetname, vasiyeti yapan kişinin vefatından sonra hüküm ifade ettiği için vasiyeti yapan kişi hayatta olduğu sürece, vasiyete konu olan mal varlığı üzerindeki mülkiyet haklarını istediği gibi kullanabiliyor. Vasiyetname, noter huzurunda resmi şekilde yapılabileceği gibi, el yazısı ile isim, imza ve tarih eklenerek de yazılabiliyor. El yazısı ile yazılan vasiyetnamenin kaybolmasından endişe edenlerin, bu el yazılı vasiyetnamelerini notere emanet tutanağı ile teslim etmeleri de mümkün.

Hibe yoluyla bağış yapmak isteyenler için…

Bağış yapmak isteyen kişi sağlığında, sahibi olduğu herhangi bir taşınır veya taşınmaz malı veya bir hakkı, vakfa şartlı veya şartsız olarak bağışlayabiliyor. Bu bağışı yaparken mal veya hakkın sadece kuru mülkiyetini bağışlayıp intifa (yararlanma) hakkını veya sükna (oturma) hakkını saklı tutabilir. Böylece mal veya hakkın sadece çıplak mülkiyeti vakfa geçer, kullanma ve gelirlerinden yararlanma hakkı

hayatta olduğu müddetçe bağış yapan kişide kalır. Bu yöntemle yapılacak bağışlardan, hukuka aykırılıklar dışında, daha sonra vazgeçmek mümkün değildir.

Diğer bağış yöntemleri nelerdir?

Burs Fonları: Korona Kahramanlarına Vefa Fonu ve Uzaktan Eğitime Teknoloji Desteği Burs Fonu’na bağışlarınızın yanı sıra Türk Eğitim Vakfı’nda kendi adınıza veya anısını yaşatmak istediğiniz kişi adına burs fonu açabilirsiniz.

Burs Destek Paketleri (Yemek, Ulaşım/Erişim, Kitap, Sanatsal Faaliyet Ve Teknoloji): Burs yardım paketlerini sevdiklerinize, dostlarınıza hediye ederek üniversiteli öğrencilerimize bir aylık yemek, ulaşım/erişim, kitap, sanatsal faaliyet ve teknoloji desteğinde bulunabiliyorsunuz.
Mutlu Ve Özel Gün Mesaj Kartları: Bağışçılarımız mutlu ve özel günlerde (doğum günü, yılbaşı, Anneler/Babalar Günü, bayramlar vb.) sevdiklerine hediye etmek üzere TEV Mutlu ve Özel Gün kartlarını kullanabilmektedir. Kartlar dijital veya basılı olarak iletilebilir. Davet, açılış, nikah gibi büyük organizasyonlarda ise sevdiklerinizi tebrik etmek amacıyla göndereceğiniz TEV Bir Dünya Çiçek’leri ile gençlerin eğitimine destek olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here